Hudba nás spojuje / Muzyka nas  łączy / Reg. č.: CZ.3.22/3.3.07/14.04368

Realizace projektu: 1. 9. 2014 – 28. 2. 2015

Partner projektu: Gmina Szczytna, Polsko  szczytna.pl/?mod=show&site=2327

Projekt je financovaný z Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR – PR 2007 – 2013.

Popis projektu

Společný projekt „Hudba nás spojuje“ je výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi Gminou Szczytna a občanským sdružením (spolkem) Aktiv+.  Od roku 2008 jsme společně realizovali již celou řadu aktivit, které vytvořily velmi silné a přátelské pouto mezi lidmi. Během našich vzájemných kontaktů jsme si povšimli potřeby rozvoje spolupráce v oblasti propagace a popularizace sborového zpěvu, spojeného s nejvýznamnějšími svátky obou zemí s Vánocemi. I když se na obou stranách hranic slavení adventu a vánoc liší, hudba je naopak propojuje. Oba partneři se rozhodli připravit projekty, které mají za cíl podpořit a rozvinout pěvecké sbory na obou stranách hranic. Obec Szczytna předložila na polské straně projekt „Sváteční tradice v česko-polském příhraničí“.  V našem projektu s názvem „Hudba nás spojuje“ budeme realizovat společný dvoudenní workshop „Hudba adventu a vánoc“, na který bude navazovat několik adventních a vánočních koncertů, na kterém společně vystoupí sbory z Jesenicka, Szczytne a Senice na Hané (Olomoucko).

 

Podrobný popis jednotlivých aktivit projektu:

Na společném projektu „Hudba nás spojuje“ se budou podílet pěvecké sbory z Jesenicka (Jeseník, Vrbno pod Pradědem, Mikulovice, Javorník), ze Szczytne a ze Senice na Hané (Olomoucko).  Hlavním cílem celého projektu je příprava a vlastní realizace adventních a vánočních koncertů, na kterých se budou podílet všechny pěvecké sbory. Projekt vychází z několikaleté tradice společných nácviků a koncertů, na kterých se podílejí pěvecké sbory Jesenicka. V posledních dvou letech se k těmto sborům přidal i pěvecký sbor ze Senice na Hané.  Hlavním dirigentem a uměleckým vedoucím je již řadu let pan Martin Blechta. Po sestavení repertoáru se partitury jednotlivých skladeb s nahrávkami rozešlou všem vedoucím zapojených pěveckým sborů. Po individuálních nácvicích se všechny sbory sjedou na společný dvoudenní nácvik do Jeseníku, kde dochází k „sezpívání“ sborů a nácvik sboru s orchestrem. Pak již následuje série společných adventních a vánočních koncertů. Součástí předkládaného projektu je i pořízení zvukového záznamu ze společného česko-polského koncertu.

 

1. aktivita           Dvoudenní workshop "Hudba adventu a vánoc"  11/2014

Na dvoudenní workshop se sjedou všechny pěvecké sbory a orchestr, který bude adventní a vánoční koncerty doprovázet. Na programu workshopu bude především společný nácvik všech sborů z Jesenicka, Szczytne a Senice na Hané. Dirigenti z CZ a PL budou seznamovat všechny členy tohoto vytvořeného tělesa s odlišnostmi slavení těchto svátků na obou stranách hranic a naopak s hudbou, která tyto svátky propojuje a sjednocuje.

V rozpočtu pro tuto aktivitu jsou zahrnuty náklady na dopravu a ubytování pěveckých sborů z Szczytne a Senice na Hané a náklady na stravování pro všechny účastníky workshopu.

 

2. aktivita           Adventní a vánoční koncerty

Společné adventní a vánoční koncerty proběhnou v těchto místech:

                1. koncert           Mikulovice       13. prosince 2014

                2. koncert           Javorník           20. prosince 2014

                3. koncert           Jeseník            20. prosince 2014

                4. koncert           Vrbno pod Pradědem   27. prosince 2014

                5. koncert           Senice na Hané/Olomouc  3. ledna 2015

 

Fotogalerie z jednotlivých koncertů a akcí najdete zde